Jak zezłomować samochód po wypadku?
Kierowcy, których auta uległy wypadkowi, często decydują się na ich naprawę. Czasami jednak zdarza się tak, że skutki zdarzenia są na tyle poważne, że pojazdu nie da się przywrócić do takiego stanu, aby można było nim bezpiecznie jeździć albo taka inwestycja jest po prostu nieopłacalna. Właśnie w takich sytuacjach właściciele samochodów korzystają z usług naszej stacji demontażu pojazdów w Warszawie. Nie każdy jednak wie, jakie formalności się z tym wiążą i jakie czynności wykonać krok po kroku. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Od czego rozpocząć procedurę złomowania?
Właściciele pojazdów, które nadają się do zezłomowania, powinni pamiętać, że proces powinien być legalny. Ma to znaczenie w kontekście spraw związanych z ubezpieczeniem (odzyskaniem części składek, która nie zostanie wykorzystana), a także z uwagi na ochronę środowiska naturalnego. Nasz szrot samochodowy w Warszawie działa na tyle ekologicznie, jak bardzo jest to możliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o ponownym wykorzystaniu podzespołów, które są w dobrym stanie, czyli o sprzedaży używanych części samochodowych czy o bezpiecznym pozbyciu się płynów eksploatacyjnych.
Właśnie dlatego pierwszym krokiem jest wybór stacji demontażu i sprawdzenie, czy punkt ma pozwolenie na działanie od marszałka województwa. Kolejną kwestią jest przygotowanie dokumentów, czyli:
- dowodu osobistego,
- dowodu rejestracyjnego albo zastępczego dokumentu wydanego przez wydział komunikacji (jeśli dowód został zatrzymany przez policję lub zgubiony),
- umowy kupna-sprzedaży,
- pisemnego upoważnienia od właściciela (jeśli auto oddaje ktoś inny),
- pisemnego upoważnienia drugiego i każdego kolejnego właściciela.
Co zrobić po zezłomowaniu?
Kierowcy, który korzystają z usługi złomowania pojazdów w naszym szrocie w Warszawie, otrzymują potwierdzenie wykonanej usługi. Z dokumentem należy udać się do urzędu, aby wyrejestrować pojazd. Oprócz tego potrzebny będzie tam też dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, tablice rejestracyjne i polisa OC, a do tego należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 złotych. Ostatnim krokiem jest powiadomienie ubezpieczyciela o zezłomowaniu auta, co jest konieczne, aby zakończyć polisę.