Ubezpieczenie OC a złomowaniu auta
Często zdarza się tak, że kierowcy są bardzo przywiązani do swoich samochodów i dbają o nie najlepiej, jak mogą. Jednak coraz starszy pojazd niejednokrotnie generuje duże koszty naprawy. W pewnym momencie przychodzi czas, w którym lepiej opłaca się go zezłomować. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego auto uległo poważnemu zniszczeniu. Wówczas kierowcy powinni udać się na stację demontażu. Z procedurą kasacji wiążą się różne formalności. Jedną z nich są kwestie ubezpieczenia OC. Co należy zrobić w tej kwestii po zezłomowaniu pojazdu?
Kiedy umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu?
Kierowcy, którzy przychodzą do naszej stacji kasacji pojazdów w Warszawie, nierzadko pytają o formalności związane z samą procedurą złomowania, jak ubezpieczeniem OC. Procedury, które się z tym wiążą, są jasno określone. Obowiązek ubezpieczenia ustaje wraz z momentem likwidacji samochodu.
W praktyce oznacza to, że umowa ubezpieczenia OC ustaje wraz z momentem wyrejestrowania samochodu. Bardzo ważną informacją dla kierowców będzie z pewnością ta, że niezależnie od tego, ile czasu pozostało do czasu zakończenia umowy, mogą ubiegać się o otrzymanie zwrotu niewykorzystanej części składki.
Jakie formalności trzeba wówczas załatwić?
Właściciel pojazdu, który zdecydował się na kasację, może otrzymać zwrot niewykorzystanej części składki OC, jednak w pierwszej kolejności musi dopełnić stosownych formalności. Konieczne będzie przedstawienie ubezpieczycielowi zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu albo o jego kasacji. Co do zasady polisa powinna zostać wstrzymana wraz z dniem wyrejestrowania samochodu. Podczas takiego spotkania specjalista ustala też, czy kierowcy przysługuje zwrot składki i o jakiej kwocie mowa.
Czasami jednak zdarza się tak, że zbliża się czas na pokrycie kolejnej raty, wówczas doradca weryfikuje terminy i informuje, czy właściciel auta musi pokryć jej określoną część, czy może nie ma już takiej potrzeby. Warto również podkreślić, że firmy ubezpieczeniowe są zobowiązane przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i muszą zrealizować zwrot składki maksymalnie w ciągu 14 dni od momentu otrzymania informacji od właściciela pojazdu.