Jakie dokumenty trzeba posiadać do ze złomowania auta?
Właściciele pojazdów, które uległy wypadkom nierzadko zastanawiają się, czy zezłomowanie samochodu im się opłaci. Warto pamiętać, że istnieje kilka przypadków, w których jest to jedyne rozwiązanie. Mowa tutaj o stwierdzeniu szkody całkowitej albo niebezpieczeństwie, które wiązałoby się z dalszym prowadzeniem auta. Wówczas należy udać się do szrotu samochodowego celem załatwienia formalności. Jakie dokumenty trzeba przygotować, chcąc oddać pojazd do zezłomowania i kto może zlecić wykonanie takiej usługi?
Jakie dokumenty zabrać, udając się na stację demontażu pojazdów?
Decyzja o oddaniu samochodu do demontażu nie jest prosta, jednak czasami zdarza się tak, że jest to jedyne rozwiązanie. Kierowcy, którzy muszą zlecić wykonanie usługi złomowania pojazdu, powinni zabrać ze sobą dokumenty. Niezbędny będzie przede wszystkim dowód osobisty albo inny dokument potwierdzający tożsamość. Oprócz tego pracownik złomowiska samochodowego poprosi też o dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu podlegającego kasacji. Jeżeli został zatrzymany przez policję, wystarczy okazać notatkę, którą wówczas sporządzili funkcjonariusze.
W sytuacji, w której auto po zakupie nie zostało przerejestrowane na obecnego właściciela, trzeba też okazać umowę kupna-sprzedaży. Ostatnim elementem niezbędnym do przeprowadzenia kasacji samochodu są tablice rejestracyjne. Jeżeli zostały zniszczone bądź zgubione, to właściciel pojazdu będzie musiał dołączyć odpowiednie oświadczenie. W sytuacji, w której usługę będzie zlecała osoba niebędąca właścicielem auta, konieczne będzie dostarczenie upoważnienia podpisanego przez właściciela. Podobny dokument będzie wymagany, jeżeli auto ma więcej niż jednego właściciela.
O czym należy pamiętać po zezłomowaniu auta?
Właściciel auta, które zostało oddane do zezłomowania, powinien pamiętać o tym, aby je wyrejestrować w ciągu 30 dni od demontażu. W tym celu do urzędu należy dostarczyć dowód osobisty, rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, potwierdzenie polisy OC i zaświadczenie ze Stacji Demontażu Pojazdów oraz uiścić opłatę skarbową. Bardzo ważne jest też powiadomienie ubezpieczyciela, aby ten zakończył polisę.